239827-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Cyklar försedda med hjälpmotor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cyklar
Referensnummer: 2022/1074
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av elcyklar och konventionella cyklar med tillkommande reparationer/service och reservdelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144900 Elfordon, 34430000 Cyklar, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen ca 1 000 000 SEK. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 5 000 000 SEK. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Ramavtalet avser gälla under fyra år, förutsatt att inga oförutsedda händelser sker. Från det att ramavtalet har löpt i 12 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med sex (6) månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i fyra år löper det ut utan föregående uppsägning. Beräknad avtalsstart är 2023-01-01. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.