23985-2021 - ResultatSverige-KISTA: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Stranninge 1 - Förvaltningskontor
Referensnummer: 20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är fastigheten Stranninge 1 som är byggd i början av 1970-talet. Projektet omfattar både invändig som utvändig renovering
Byggnaderna 35, 36, 38 är i behov av en total byggteknisk upprustning. Ombyggnaden omfattar även ändring av planlösning för etablering av ny verksamhet. Hus 37 innefattas med fasadrenovering och fönsterbyte.
Dom låga sammanlänkande delarna 36-38 kommer att rivas till betongstomme och uppföras med ny fasad och tak.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421132 Montering av fönster, 45443000 Fasadarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen