Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saltspridare för lastbil
Referensnummer: 0372/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av sex fabriksnya saltspridare för lastbil, kompletta med befuktningsutrustning. Service och underhåll efterfrågas också. Beställaren har för avsikt att avropa två saltspridare omgående efter avtalstecknande för leverans inför vintersäsongen 2020. Beställaren har option på ytterligare 4 saltspridare. Avtalstiden är beräknad att vara 3 + 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144420 Saltspridare, 34921000 Utrustning för väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen