239910-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Convenience på Bromma Stockholm Airport och Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva tre (3) kiosker/servicebutiker, en (1) placerad på Göteborg Landvetter Airport och två (2) på Bromma Stockholm Airport.
Kioskerna/servicebutikerna ska bedrivas av ett väletablerat rikstäckande varu-märke och erbjuda ett sortiment som beskrivs i bilaga Kravspecifikation.
Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i kioskerna/servicebutikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möjlighet att erbjuda kunderna en self-servicefunktion i form av snabbkassa eller liknande lösningar.
Konceptet skall därtill vara tydligt profilerat på take away för de måltidslösningar som erbjuds.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 92 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kioskerna/servicebutikerna ska bedrivas av ett väletablerat rikstäckande varu-märke och erbjuda ett sortiment som beskrivs i bilaga Kravspcifikation.
Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i kioskerna/servicebutikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möjlig-het att erbjuda kunderna en self-servicefunktion i form av snabbkassa eller liknande lösningar.