239938-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kopparberg: Tjänster avseende jordföroreningar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppdraget avser huvudstudie som underlag för efterbehandlingsåtgärder förorenad mark
Referensnummer: KS 0091/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90732000 Tjänster avseende jordföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn - Kommunen har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal avseende konsultuppdrag för att utföra huvudstudie.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90732500 Kartläggning av jordföroreningar, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag att genomföra en huvudstudie som underlag för ansökan om statsstöd
Hos Naturvårdsverket för efterbehandlingsåtgärder förorenad mark inför ombyggnad av befintlig skolbyggnad till bostäder.
Huvudstudien skall följa Naturvårdsverkets kvalitetsmanual, utgåva 14.1.
Projektplan upprättas där planering och möten framgår. Länsstyrelsen och tillsynsmyndighet skall erbjudas möjlighet att delta på möten.
Provtagningsplan ska upprättas i samråd med Länsstyrelsen och tillsynsmyndigheten och ska godkännas innan arbetet med provtagning påbörjas.
Konsulten skall kvartalsvis lämna underlag till beställaren till en ekonomisk lägesrapport som beställaren genomför och redovisar för Länsstyrelsen.
Konsulten skall lämna underlag till beställaren för en ekonomisk slutredovisning som beställaren genomför och redovisar för Länsstyrelsen.
Kvartalsvis rapport och slutredovisning skall innehålla uppgifter enligt mall som
Länsstyrelsen tillhandahåller.