239948-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Telefon- och dataöverföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0200
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland inbjuder företag att inkomma med anbudsansökan avseende upphandling av Telefoni som tjänst. Region Västmanland har idag ett avtal om Telefoni som tjänst som löper ut 2020-05-31.Syftet med upphandlingen är att Implementera och upprätthålla, en modern, robust och driftsäker plattform, att kontinuerligt utveckla funktionalitet utifrån regionens samlade behov och att säkra en kostnadseffektiv, flexibel och skalbar leverans som kan möta framtida verksamhetsbehov.
Upphandlingen genomförs av Region Västmanland, även Region Västmanlands bolag Folktandvården Västmanland AB, omfattas av upphandlingen. Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64212000 Mobiltelefontjänster, 64214000 Särskilda nättjänster för företag, 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster, 64216200 Elektroniska informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Västmanland inbjuder företag att inkomma med anbudsansökan avseende upphandling av Telefoni som tjänst.Region Västmanland har idag ett avtal om Telefoni som tjänst som löper ut 2020-05-31.Syftet med upphandlingen är att Implementera och upprätthålla, en modern, robust och driftsäker plattform, att kontinuerligt utveckla funktionalitet utifrån regionens samlade behov och att säkra en kostnadseffektiv, flexibel och skalbar leverans som kan möta framtida verksamhetsbehov.