Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice.
Referensnummer: 17/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Driftentreprenad hisservice, med fullservice samt jour för 348 hissar inom Vätterhem i Jönköping.
Vätterhem äger och förvaltar drygt 150 fastigheter med ca 8 400 lägenheter i centrala Jönköping, Österängen, Öxnehaga, Råslätt, Tenhult och Ödestugu. Beståndet omfattar även serviceboenden, affärs- och kontorslokaler, garage, m.m. Läs mer om oss på www.vatterhem.se/
Start för åtagandet beräknas till 1.9.2017 och kommer pågå till 31.8.2021.
Anbud lämnas via Visma Tendsign. Anbud är bindande tom 8.12.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen