240054-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial till kontrastinjektorer
Referensnummer: K 2020-3279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning av Ramavtal avseende Förbrukningsmaterial till kontrastinjektorer avsedd för undersökningar med datortomografi -och MRI. Karolinska är i behov av att teckna ett fyraårigt avtal gällande avrop av förbrukningsmaterial (dag-set och patientslangar) till de befintliga CT- och MRI kontrastinjektorerna av fabrikat Ulrich.
KS söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta. Antagen Leverantör kommer att vara en viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta. Antagen Leverantör kommer att vara en viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Avtalets omfattning
Avtalet ska gälla från 2020-07-01
Upphandlingen omfattar:
Utrustningsbunden förbrukningsmaterial och tillbehör
Dokumentation för handhavande och teknisk support
Handhavandeutbildning av klinisk personal
Anbudsutvärderingen kommer endast att omfatta de uppgifter som efterfrågas i detta upphandlingsdokument. Tilläggsuppgifter/-information som inte är efterfrågad, egna villkor eller reservationer kommer således inte att beaktas i utvärderingen av inkomna anbud.
Det totala kontraktsvärdet estimeras till cirka 30 MSEK. Karolinska förbinder sig således inte att avropa/beställa produkter/utrustning av i förväg fastställda volymer eller värden.
Karolinska förbehåller sig rätten att genomföra sådana tilläggs- och kompletteringsköp som avses i LOU 17 kap 11 §.