240062-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsa Främjande och förebyggande tjänster.
Referensnummer: 2017IN0041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Borås stad inbjuder intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på Främjande och förebyggande tjänster:
A: Ledningsgruppsutveckling,
B: Coaching och handledning för chef,
C: Team/grupputveckling,
D: Massage på arbetsplatsen.
Kommunen avser att teckna avtal med flera leverantör inom varje delområde. Avtalet gäller i 2 år från avtalets tecknande med rätt för Borås stad att förlänga i upp till 2 år. Beräknad ordinarie avtalsperiod 1.9.2017 – 31.8.2019.
För delområde D: Massage på arbetsplatsen gäller avtalsstart 1.2.2018.
Antalet anställda i Borås stad uppgår förnärvarande till ca 8 000 personer fördelade på 16 förvaltningar. Bolagen har tillsammans ca 700 anställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Alla kombinationer av delområden är tillåtna.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Leddningsgruppsutveckling
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med ledningsgruppsutveckling avses aktiviteter som syftar till att skapa effektivt och konstruktivt samarbete i ledningsgrupper. Det handlar om att arbeta strategiskt med förståelse för helhet och gemensamma mål.
Exempel på insatser:
— Arbete med ledningsgrupper på olika nivåer,
— Gruppdynamik i ledningsgrupper,
— Verktyg och metoder för strategisk och operativ förståelse för både helhet och delar,
— Etablera och utveckla ledningsgrupper,
— Kommunikation och återkoppling i ledningsgrupper.
Coaching och handledning för chef
Del nr: B
79990000 Diverse företagstjänster, 79998000 Coachning
Med chefscoaching och chefshandledning avses aktiviteter som syftar till att utveckla chefer. Anbudsgivaren ska tillhandahålla coaching och handledning på individ- och gruppnivå.
Coaching ska ge möjlighet till insikt om egna värderingar, drivkrafter, motivation att arbeta med förändring av tankesätt och beteenden, skapa medvetenhet, ansvar och självtillit samt ge stöd till individen/gruppen att finna egna valmöjligheter och lösningar.
Handledning syftar till att främja verksamhetens utveckling och gagna såväl organisation, chefer, medarbetare och brukare. Handledningen ska ge utrymme för reflektion till problemlösning för olika arbetsrelaterade uppdrag.
Team/Grupputveckling
Del nr: C
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
Med team/grupputveckling avses aktiviteter som syftar till att få arbetsgrupper att fungera bra tillsammans och hantera förändringar och påfrestningar i vardagen. Här ingår även att stärka grupper som vill gå vidare i sin utveckling.
— Stöd i konflikthantering,
— Samarbetsformer,
— Arbetsformer,
— Kommunikation och återkoppling,
— Gruppdynamik.
Massage på arbetsplatsen
Del nr: D
98330000 Tjänster för fysiskt välbefinnande, 98333000 Massagetjänster
Med massage avses enklare massage i främjande och förebyggande syfte där massören kommer ut till arbetsplatsen. Massören kan även ge råd om hur anställda kan förebygga besvär och tillhandahålla rådgivning om eventuella problemområden relaterat till massagen.
Varje tillfälle ska ha en varaktighet på 20 min, 15 minuter massage och 5 minuter för på- och avklädning.
Beställande arbetsplats/förvaltning tillhandahåller kostnadsfritt lokal för behandlingar åt leverantören. Leverantören tillhandahåller all utrustning och allt förbrukningsmaterial som erfordras såsom massagebänk, handdukar, massageolja etc.
Uppdraget ska utföras i enlighet med de kriterier för certifiering som fastställts av Branschrådet för Svensk Massage.
Kommunen förbinder sig inte att avropa viss volym och leverantören garanterar inte att kapacitet finns tillgänglig när respektive förvaltning önskar avropa.