240093-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Operationslampor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationslampor
Referensnummer: IN-IN22-0147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31524110 Operationslampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal operationslampor till Region Västmanland
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade operationslampor under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 22 stycken operationslampor
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym/takvärde
Takvolymen i ramavtalet är 29 stycken av upphandlade operationslampor.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33160000 Operationsteknik, 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen