240105-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Kyl- och ventilationsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksfläktar och ventilation
Referensnummer: 22-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose HBVs medlemmars samt andra avropsberättigade upphandlande myndigheters/enheters behov av köksfläktar och ventilation.
Upphandlingen är uppdelad i fyra Anbudsområden.
Anbudsområde A: Köksfläktar
Anbudsområde B: Spiskåpor
Anbudsområde C: Fläktar och ventilationsaggregat
Anbudsområde D: Ventilationskanaler och tillbehör
Det är möjligt att lämna anbud på ett eller flera Anbudsområden. En leverantör kan tilldelas ramavtal för flera Anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde A: Köksfläktar
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39714000 Fläkt- eller cirkulationshuvar, 39717100 Fläktar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde B: Spiskåpor
39714000 Fläkt- eller cirkulationshuvar
Del nr: Anbudsområde C: Fläktar och ventilationsaggregat
39717000 Fläktar och luftkonditioneringsapparater, 39717100 Fläktar, 42520000 Ventilationsutrustning, 42522000 Fläktar, ej för hushållsbruk
Del nr: Anbudsområde D: Ventilationskanaler och tillbehör
39563530 Ventilationskanaler, 42520000 Ventilationsutrustning