2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sorteringsverk med tillhörande elverk
Beskrivning: Sorteringsverket ska användas för att sortera jord och bergmaterial både tjälat och klumpat material. Sorteringsverket ska få förflyttas på allmän väg som LGF, långsamtgående fordon, och vara utrustat med belysning och bromsar. Sorteringsverket ska inte behöva flyttas på maskintrailer. Upphandlingen avser också ett elverk som ska tillhöra sorteringsverket. För omfattning i detalj hänvisas till upphandlingsdokumenten i dess helhet. Upphandlingen är indelad i två anbudsområden. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Hjulburet sorteringsverk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108039:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43411000 Sorterings- och siktmaskiner, 31600000 Elektrisk utrustning, 31682500 Reservelektricitetsaggregat, 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Elverk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108039:Lot:2