240202-2018 - ResultatSverige-Eskilstuna: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutstödssystem
Referensnummer: 17/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett system som omfattar funktioner för ekonomisk uppföljning och analys inklusive nyckeltal, budget- och prognosfunktioner, projektuppföljning med projektbudget och – prognos. Systemet ska effektivisera processen med att sammanställa, analysera och presentera nyckeltal och annan information från olika källsystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48462000 Programvara för matematik eller prognos, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ett IT-system som omfattar funktioner för ekonomisk uppföljning och analys inklusive nyckeltal, budget- och prognosfunktioner, projektuppföljning inklusive projektbudget och –prognos. Systemet ska effektivisera processen med att sammanställa, analysera och presentera nyckeltal och annan information från olika källsystem.