240215-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Byggnation av paviljong
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Paviljong Nytorps förskola
Referensnummer: KFA2022/29-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212600 Byggnation av paviljong
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska leverera och färdigställa leveransen av paviljonger för överlämnade och drifttagande senast 2023-12-31.
Kommunens behov för denna paviljong är i dagsläget 10 – 15 år.
Avtalstid: 2024-01-01 — 2028-12-31, med möjlighet till 10 års förlängning med 1 år i taget från hyrestagarens sida till 2039-12-31, med oförändrade villkor.
Parterna är överens om att Beställaren har möjligt att köpa paviljongen enligt bilaga ”Utkast Köpekontrakt av paviljong” efter 5 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlag