240232-2018 - ResultatSverige-Växjö: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel
Referensnummer: U-17-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av markskötselarbeten inkl. snöröjning och halkbekämpning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information.
Upphandlingsdokument hämtas från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Vid registrering i TendSign anges en e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling.
OBSERVERA! Om upphandlingsdokument erhållits på annat sätt, så måste anbudsgivaren själv bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om upphandlingsdokument önskas utan att ange e-postadress. Om upphandlingsdokumentet på något sätt upplevs oklart är det viktigt att anbudsgivaren ber om ett förtydligande. Frågor med anledning av upphandlingen ställs i TendSigns frågor&svarsfunktion.
Sista dag för frågor är 2018-03-09.
Endast publicerade, skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Kvalificering ekonomisk kapacitet.
Anbudsgivaren ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Anbudsgivaren svarar för kontroll av sina anlitade underleverantörer.
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller likvärdigt kreditvärderingsinstitut eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om Anbudsgivare har lägre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för Anbudsgivaren att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Om företaget är nystartat kan Anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att Anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska Anbudsgivare.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet.
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av företagets organisation och personalstyrka inkl. utbildnings- och kompetensprofil.
Leverantören har rätt att anlita underleverantör för delar av uppdraget. Om underleverantör anlitas ska det framgå vilken underleverantören är och vilka uppgifter i uppdraget denne anlitats för. Kopia på undertecknat, gällande skriftligt avtal (avsiktsförklaring) mellan leverantören och underleverantören ska bifogas anbudet.
Nystartade företag ska ha personer i anbudsgivarens driftsledning med tidigare arbetserfarenhet i företag som erbjuder liknande tjänster som ingår i denna upphandling. Bevis för detta bifogas anbudet.
Nystartade företag ska lämna referens för personer med tidigare arbetserfarenhet enligt ovan.