Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1209 Elevregistreringssystem Vuxenutbildningen, Södertälje Kommun och Salems Kommun
Referensnummer: TI 2017-1209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48600000 Programvara för databas och operativsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Vuxenenheterna i Södertälje Kommun och i Salems Kommun är i behov av ett Web-baserat system där funktionerna ska förse samtliga användare med verktyg för att kunna tillgodose service till Vuxenstuderande inom gymnasial utbildning, yrkesinriktad utbildning, svenska för invandrare, särvux och yrkeshögskola samt effektivisera och förenkla den interna administrationen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen