Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Tomaslundsskolan
Referensnummer: UH-2020-199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser partneringentreprenad med kontrakt med en vinnande totalentreprenör. Projektgenomgång avseende arbetssättet Partnering kommer att genomföras 17.5.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vetlanda kommun har anslagit budgetmedel för en större renovering, om- och tillbyggnad av Tomaslundsskolan.