Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elarbeten
Referensnummer: KS2021/0662
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal gällande utförande av el-arbeten inom Kungälvs kommun samt ovan nämnda bolag och stiftelse.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med flera entreprenörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/07/2021Slut: 30/06/2023
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalsperioden kan förlängas tolv (12) månader i taget, i maximalt i två (2) omgångar. Maximal avtalstid kan därmed bli fyra (4) år. Förlängning kan komma att ske för antingen samtliga beställare (Kungälvs kommun, BORF, Stiftelsen Kungälvsbostäder) eller för varje enskild beställare för sig.