240304-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av ärendehanteringssystem för miljö- och livsmedelstillsynen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ärendehanteringssystem för miljö- och livsmedelstillsynen
BeskrivningNacka kommun ska upphandla ett nytt ärendehanteringssystem för miljö- och livsmedelstillsyn, då det nuvarande systemet (Ecos 2) löper ut under 2025. Det nya systemet ska vara effektivt och användarvänligt samt inkludera funktioner såsom e-tjänster, RPA (Robotic Process Automation), automatiserad debitering och tidsredovisning.
Intern identifierareKFKS 2025-316
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72261000 Stödtjänster för programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Beskrivningej aktuellt
Intern identifierareUpphandling av ärendehanteringssystem för miljö- och livsmedelstillsynen