240341-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfuktare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Avfuktningsteknik med service och support
Referensnummer: 22FMVU7683
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42113161 Avfuktare
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser upphandla ramavtal för avfuktningsteknik med service och support. Ramavtalet ska tillgodose FMV:s, Försvarsmaktens och Fortifikationsverkets behov av avfuktningsutrustning.
Ramavtalet omfattar:
* Anskaffning av avfuktningsutrustning såsom aggregat, reservdelar, underhåll, dokumentation och konsultation.
* Modifiering, service, underhåll och reservdelar av tidigare anskaffad avfuktningsutrustning till Försvarsmakten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
* Modifiering, service, underhåll och reservdelar av tidigare anskaffad avfuktningsutrustning till Försvarsmakten.