240350-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicetjänster Byggarbeten Avesta
Referensnummer: GNU 2021/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar succesiva avrop av bygg-, anläggnings- och installationsentreprenader. Avropsberättigade:
Avesta kommun
Avesta Industristad Aktiebolag
Avesta Vatten och Avfall AB
Gamla Byn Aktiebolag
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 86 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetena avser Servicetjänster – Byggarbeten och innefattar bland annat ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, mindre nyinstallationer, reparationer och service i B:s ägda och förvaltade och inhyrda fastigheter såsom exempelvis: skolor, förskolor, förvaltningsbyggnader, lägenheter och lokaler för näringsidkare.
Bedömd årlig inköpsvolym:
— Avesta kommun 3 MNSEK
— Gamla Byn AB 15 MNSEK
— Avesta Industristad (dotterbolag till GBAB) 3 MNSEK
— Avesta Vatten och Avfall AB 0,5 MNSEK
Volymerna är uppskattade och basereras på uppgifter från tidigare år. Beställaren garanterar inga volymer men ska med ledning av tidigare års volymer kunna utföra beställda arbeten.
Takvolym för ramavtalet är 111,8 mnkr.