Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygien och sjukvårdsmaterial
Referensnummer: ON 2022-00007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av de upphandlande myndigheternas behov av hygien- och sjukvårdsmaterial.
Utöver lagerhållning, kundservice/support och distribution innefattar tjänsten även ett aktivt samarbete kring frågor som att identifiera och genomföra effektiviseringar och kvalitativa förbättringar gällande sortiment och dess användning, minska miljöpåverkan samt reducera totalkostnaden för behandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen