240416-2023 - ResultatSverige-Landvetter: Grus, sand, krossad sten och ballast
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand (Halkbekämpning) Airside till Stockholm Arlanda Airport & Bromma Stockholm Airport
Referensnummer: SDA 2023-00222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla ramavtal för avrop av Sand (Halkbekämpning) Airside.
Följande ramavtalskategorier ingår i upphandlingen:
A. Sand (Halkbekämpning) Airside med leverans till Stockholm Arlanda Airport (ARN)
B. Sand (Halkbekämpning) Airside med leverans till Bromma Stockholm Airport (BMA)
Uppdraget avser att leverera sand som ska användas för halkbekämpning på flygplatsen inom förstaket dvs Airside på ytor som trafikeras av flygplan. Swedavia följer ICAO Doc 9137 AN/898 där hantering och krav för sand stipuleras. Detta medför att leverantören ska följa relevanta krav enligt International Civil Aviation Organization (ICAO).
(Mer information och kravställning på sand och utförande ges i steg två (2) till de leverantörer som uppfyller ställda krav i steg ett.)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kat A. Sand (Halkbekämpning) Airside till Stockholm Arlanda Airport
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211100 Natursand
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökande företag kan välja att inkomma med ansökan om deltagande i upphandlingen och senare under Fas 2 välja att lämna anbud på ett eller flera kategorier/ramavtalsområden.
Kat B. Sand (Halkbekämpning) Airside till Bromma Stockholm Airport
Del nr: 2