240428-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkes- och studieförberedande moduler, Mjölby
Referensnummer: Af-2018/0021 6810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
ALLMÄN ORIENTERING.
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Yrkes- och studieförberedande moduler, Mjölby.
Kontraktsföremålet.
Yrkes- och studieförberedande moduler består av individuellt anpassad utbildning av vägledande och yrkesorienterande karaktär. Utbildningen har ett tydligt fokus på att deltagare får kompletterande utbildning som antingen leder till fortsatta studier alternativt direkt till anställning.
Avtalsperiod och optioner.
Preliminär första avtalsperiod är från och med 1.10.2018 till och med 31.10.2019. Arbetsförmedlingen har rätt att förlänga avtalstiden med 2 x 1 år med oförändrade villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund.
Ett av Arbetsförmedlingens strategiska mål är att matcha arbetssökande till jobb genom utbildning. Det finns hos Arbetsförmedlingen en stor grupp arbetssökande med kortare utbildningsbakgrund som är i behov av förberedande, kompletterande och vägledande insatser inför en etablering på arbetsmarknaden. Med kortare utbildningsbakgrund avses här förgymnasial utbildning.
Nyttjandet av vägledning behöver öka för att kunna motivera, stärka och rekrytera arbetssökande med behov av utbildning till yrken där det råder brist på arbetskraft.
Arbetsförmedlingen avser med denna upphandling tillgodose behovet av vägledning mot studier och/eller arbete genom att upphandla en förberedande utbildning med studie- och yrkesvägledande insatser.
Utbildningens syfte och mål.
Utbildningen syftar till att ge individuella, kompletterande studie- och yrkesvägledande insatser för att ge deltagaren förutsättningar för fortsatta studier eller anställning. Det kan exempelvis ske genom att utifrån deltagarens mål förbättra sina kunskaper i vissa kärnämnen, få studie- och yrkesvägledning och yrkespraktik.