Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av utbildningsplatser för utbildning inkl. validering av pedagogiskt yrkesverksamma till förskollärare.
Referensnummer: 0233/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en gemensam upphandling utförd av Stenungsunds kommun för merparten av Göteborgsregionens medlemskommuner.
Utbildningen omfattar vidareutbildning på distans för pedagogiskt verksamma inom förskolan med möjlighet att ta en förskollärarexamen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen