2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad av Citybuss Backastråket Södra utredninsgområdet
Beskrivning: Upphandlingen avser utförandeentreprenad gällande ombyggnation av Litteraturgatan, från Sångspelsgatan i söder till befintlig hållplats Björkrisgatan i norr. På sträckan planeras det att införas konceptet Citybuss och entreprenadarbetena omfattar mark- och anläggningsarbeten för att etablera gator, gång och cykelvägar med tillhörande ledningsomläggningar för att anpassa befintlig väg till kommande funktion. Vägen ska också förberedas för framtida spårvägstrafik på sträckan.
Intern identifierare: EXF-2024-01398
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000