240499-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Jordbruks- och trädgårdsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönyteskötsel Kalmar kommun
Referensnummer: 2022-80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Grönyteskötsel.
Drift och underhåll av kommunala grönytor med tillhörande hårdgjorda ytor i kommunens ytterområden. Även drift och underhåll av fastighets utemiljö i samma områden.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2023-03-24 14:00.
Upphandlande myndighet
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser att upphandla Grönyteskötsel, drift och underhåll av kommunala grönytor med tillhörande hårdgjorda ytor i kommunens ytterområden. Drift och underhåll av fastighets utemiljö i samma områden.
Område norr: Rockneby och Läckeby
Område söder: Påryd, Tvärskog, Halltorp, Hagby, N Hagby, Voxtorp och Vassmolösa
Avtalsform
Ramavtal, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa från och med April 2023 till och med Mars 2025.
Sista dag för frågor är 2023-03-14.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1,25 MSEK. Takvolym för ramavtal är 6 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Mercell TendSign.
Upplysningar under anbudstiden
All kommunikation i Upphandlingen sker via Mercell TendSign. Anbudsgivare anmodas att kontrollera att epost från Mercell TendSign inte hamnar i skräppost.
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Mercell TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Mercell TendSign.
Anbudet ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign.
Anbudet ska vara formulerat på svenska. Bevis, enstaka ord, förkortningar och tekniska beskrivningar får vara på engelska, norska eller danska.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Krav på teknisk och yrkesmässig kapacitet
Leverantören ska ha tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet för att utföra uppdraget enligt ramavtalet.
Anbudsutvärdering
I utvärderingen utvärderas de anbud som uppfyller samtliga kvalificeringskrav enligt avsnitt 1.2 och samtliga krav på kontraktsföremålet/uppdraget enligt avsnitt 1.4 i denna upphandling.
Den leverantör som offererat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet I enlighet med utvärderingsmodellen erhåller tilldelning.
Då två eller flera anbud, efter genomförd anbudsutvärdering, ej kan särskiljas tillämpas lottning.
Anbudsgivaren med lägst utvärderingspris kommer tilldelas kontraktet.
Tilldelningsbeslut
Beställaren kommer att skicka en underrättelse om tilldelning med e-post till samtliga anbudsgivare via den e-postadress som respektive anbudsgivare har registrerat i Mercell TendSign i samband med anbudsinlämningen.
Kommersiella villkor
Genom att lämna in anbudet accepterar leverantören samtliga kommersiella villkor.
Beställarens kontaktperson för ramavtalet är:
Namn:Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn:0480454069
e-post: upphandling@kalmar.se
Leverantörens kontaktperson för ramavtalet ska anges i fritextsvarsfältet nedan. Leverantören måste ha uppsikt över angiven kontaktperson så att informationen uppdateras om en kontaktperson slutar sin anställning hos Leverantören.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Referensdokument
4. Skötselmanual
5. Kartor på skötselområdena, Hagby, Halltorp, Läckeby, Norra Hagby, Påryd, Rockneby, Tvärskog, Vassmolösa och Voxtorp.