240543-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CTG-utrustning
Referensnummer: IN-IN22-0094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
CTG-utrustning med tillbehör till kvinnoklinikerna i Region Sörmland
Upphandlingen omfattar: - CTG-apparater med kringutrustning och tillbehör till förlossning och antenatal vård inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
- Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Teknisk serviceutbildning - Teknisk support- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid. Utrustningen kommer att placeras på kvinnokliniken vid Nyköpings lasarett, Mälarsjukhuset i Eskilstuna samt Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm.
Takvolymen i ramavtalet är 32 st CTG-utrustningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33195000 Patientövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
- Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Teknisk serviceutbildning - Teknisk support- Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitidUtrustningen kommer att placeras på kvinnokliniken vid Nyköpings lasarett, Mälarsjukhuset i Eskilstuna samt Kullbergska Sjukhuset i Katrineholm.
Takvolym
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.