240613-2018 - ResultatSverige-Solna: Juridiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juristtjänster
Referensnummer: NE2018-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillförsäkra Norrenergi AB ett juridiskt verksamhetsstöd.
Norrenergi avser ingå ramavtal med två leverantörer. Avrop kommer att ske enligt rangordningen. Ramavtalet tecknas för tre år. Norrenergi har möjlighet att förlänga avtalet med tre år och därefter med ytterligare två år. Den totala ramavtalstiden kan bli högst åtta år.
Den uppskattade avropsvolymen är ca 1,5-2,5 MSEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen