240645-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Skrivare och kurvskrivare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare
Referensnummer: C 2020-0381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Skrivare inkl service
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att förse Chalmers användare med skrivare och utskrifter genom certifierade typkonfigurationer. Utöver typkonfigurationerna kan Chalmers ha behov av köpa andra typer av skrivare/skanners/kopiatorer (exempelvis storformatskrivare). Anbudsgivaren ska därmed kunna erbjuda ett komplett sortiment av skrivare.
Skrivarna kommer till övervägande del att hyras. Köp kan också bli aktuellt. Hyra och köp av skrivare sköts normalt av Chalmers IT-avdelning.
Chalmers har också behov av att köpa förbrukningsmaterial och tillbehör till skrivare av olika fabrikat.
Befintliga hyresavtal omfattas inte av upphandlingen utan löper enligt respektive hyresavtal. De ersätts löpande av nya hyrskrivare.