240671-2022 - ResultatSverige-Kumla: Byggmaterialrelaterade produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsmaterial 2021
Referensnummer: SBN 2021/590
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för byggmaterial, trävaror och färg. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
En (1) leverantör kommer att antas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03410000 Trä, 03419000 Virke, 03419100 Virkesvaror, 44111000 Byggnadsmaterial, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44192000 Diverse annat byggmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kumla kommun är en kommun i tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och är centralt beläget i Närke. En del av visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2200 personer anställda.
I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicen till kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige.Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varor och tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som står till förfogande.
Kumla kommuns omsättning uppgick till ca 1,7 miljarder kronor år 2020 och kommunen köper varor och tjänster för drygt 500 miljoner årligen.
Avtalstid
Avtalet gäller för tiden 2022-05-01 till 2027-05-01 med ensidig rätt för den upphandlande myndigheten att kunna säga upp avtalet efter två år med uppsägningstid om minst tre månader.
Upphandlingsobjekt
Denna upphandling avser ramavtal för byggmaterial, trävaror och färg. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. En (1) leverantör kommer att antas.
Upphandlingen avser byggmaterial, trävaror och färg till ett belopp om cirka 1,2 miljoner kr/år. Summan bygger på statistik från tidigare år och ska inte betraktas som bindande, utan leverantörerna ska leverera det faktiska behovet.
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Herman Arnemo, Kumla kommun.
692 80 Kumla
+46 19 58 87 11, herman.arnemo@kumla.se