Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Personal- och löneadministrativt IT-system omfattande tillhandahållande av drift-, underhålls- och supporttjänster. Tjänsten är avsedd att avropas av statliga myndigheter. ESV:s bedömning var att ett drygt hundratal av varierande storlek skulle avropa under ramavtalsperioden.