240767-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Annan omsorg än den som tillhandahålls av boendeinstitutioner
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödboende för ensamkommande ungdomar.
Referensnummer: 17/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312400 Annan omsorg än den som tillhandahålls av boendeinstitutioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling om 30 stödboendeplatser för ungdomar 16-20 år med permanent respektive tillfälliga uppehållstillstånd.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende stödboende för ensamkommande ungdomar.
Jönköpings kommun avser att teckna avtal med Leverantör av stödboende för ensamkommande ungdomar. Upphandlingen omfattar en volym på 30 platser för ungdomar i åldern 18 till och med 20 år med PUT/TUT (permanenta respektive tidsbegränsade uppehållstillstånd). Avtalet gäller från 1.1.2018 och 2 år framöver med möjlighet till förlängning med upp till 24 månader. Upphandlingen ska utgöra ett komplement till kommande stödboenden i egen regi.
Planeringsförutsättningarna är mycket svåra och det finns en osäkerhet om hur stort behovet av stödboendeplatser kommer att vara från 2019 och framåt.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är 1.1.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun avser att teckna avtal med Leverantör av stödboende för ensamkommande ungdomar. Upphandlingen omfattar en volym på 30 platser för ungdomar i åldern 18 till och med 20 år med PUT/TUT (permanenta respektive tidsbegränsade uppehållstillstånd).
Avtalet gäller från 1.1.2018 och 2 år framöver med möjlighet till förlängning med upp till 24 månader.
Upphandlingen ska utgöra ett komplement till kommande stödboenden i egen regi.