240770-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation av betongkaj Saltö Fiskhamn
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Saltö fiskhamn är Karlskrona kommuns största lossningshamn för fiskefartyg. Hamnen är frekvent använd av lokala fiskefartyg samt även från andra orter i Sverige. Vissa delar av den befintliga kajen har blivit skadade och är i behov av reparation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45262330 Betongreparationer, 45453000 Reparation och renovering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.