240790-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för fastighets- och befolkningsinformation
Referensnummer: 900-1989/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn.
Stadsbyggnadskontoret i Stockholms stad driver idag ett system för inläsning, lagring och tillgängliggörande av plan-, fastighets-, byggnads-, adress-, lägenhets- och kommuninvånardata.
Kärnan i systemet är en relationsdatabas med en databasmodell som tar hand om aviseringar från Skatteverket och Lantmäteriverket och lagrar dessa data på ett väl strukturerat sätt. Systemet är integrerat med ett stort antal andra IT-system inom Staden för presentation och behandling av befolknings- och fastighetsdata.
Staden avser att teckna nytt avtal med befintlig leverantör avseende de produkter och tjänster som levereras idag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 71354100 Digital kartläggning, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I systemet ingår:
— Aviseringstjänst för att läsa in aviseringsfiler från Lantmäteriet och Skatteverket (Navet).
— Databasmodell för lagring av plan-, fastighets-, byggnads-, adress-, lägenhets- och kommuninnevånardata.
—Integration mellan fastighets-, byggnads-, adress-, lägenhets- och kommuninnevånardata som möjliggör att få information om vem/vilka personer eller hur många personer som bor på/i en fastighet, byggnad, adress eller lägenhet.
—Id på planer, fastigheter, byggnader, adresser, lägenheter, både officiella id från Lantmäteriets register och interna konstanta id’n i databasen som används för att knyta ihop data för planer, fastigheter, adresser, byggnader i denna databas med andra databaser och system.