Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av gruppbostäderna Andersvägen 3B och Västra Vägen 5
Referensnummer: ON 2019:57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att handla upp drift av 2 gruppbostäder.
Verksamheten avser bostad med särskild service för vuxna i enlighet med lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (Kap 9 §: 9 LSS). Verksamheten ska bedrivas enligt de mål och riktlinjer som följer av lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS), socialtjänstlagen (SoL) samt andra vid varje tillfälle tillämpliga lagar. Verksamheten ska också bedrivas i enlighet med Socialstyrelsens föreskrifter och allmänna råd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: ON 2019:57
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamhetsdrift av gruppbostäder för vuxna enligt LSS 9:9§