240817-2017 - ResultatSverige-Eskilstuna: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och förläggningsentreprenad VA.
Referensnummer: UH 17-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för mark- och förläggningsentreprenader VA. Entreprenaderna utgörs av markarbeten i huvudsak i form av ledningsschakter samt ledningsförläggning av försörjningssystem (VA) på fastighetsmark respektive gatumark. Arbetet kan även innebära sprängning av exempelvis rörgravar och mindre plansprängning samt dokumentation av utförda arbeten (tryckprovning, filmning, inmätning).
Därför komma att över- eller underskridas. ESEM garanterar inga volymer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45112500 Schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för mark- och förläggningsentreprenader VA.Entreprenaderna utgörs av markarbeten i huvudsak i form av ledningsschakter samt ledningsförläggning av försörjningssystem (VA) på fastighetsmark respektive gatumark. Arbetet kan även innebära sprängning av exempelvis rörgravar och mindre plansprängning samt dokumentation av utförda arbeten (tryckprovning, filmning, inmätning).
ESEM har oftast flera entreprenader igång samtidigt och med läge i Eskilstuna kommun och/eller Strängnäs kommun.
För de kommande åren är uppskattningen av avtalets omfattning per år: cirka 30 entreprenader med varierad storlek till ett värde av totalt cirka 100 000 000. Angiven volym är en uppskattning och kan därför komma att över- eller underskridas. ESEM garanterar inga volymer.