Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Riskbedömning i fysisk planering
Referensnummer: E2020-01547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret kommer under sommaren 2020 att annonsera en ramavtalsupphandling avseende tekniska konsulttjänster inom riskbedömning - samhällsrisk och individrisk - i fysisk planering. Ramavtalet omfattar dels projektledningsstöd vid framtagande av program och detaljplaner med fokus på riskfrågor och dels ett strategisk stöd för Staden i riskhanteringsfrågor.
Med denna RFI vill exploateringskontoret samla underlag för planering av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exploateringskontoret kommer under sommaren 2020 att annonsera en ramavtalsupphandling avseende Tekniska konsulttjänster inom riskbedömning - samhällsrisk och individrisk - i fysisk planering. Ramavtalet omfattar dels projektledningsstöd vid framtagande av program och detaljplaner med fokus på riskfrågor och dels ett strategisk stöd för Staden i riskhanteringsfrågor.