240853-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för utbildning – Upphandling av LMS-lösning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av LMS-lösning
BeskrivningSvenska Kraftnät har för avsikt att upphandla ett nytt molnbaserat LMS-system (Learning management system) med optioner för tilläggstjänster inom Mål och Uppföljning, Karriärutveckling samt Pulsmätning. Syftet med upphandlingen är att säkerställa förutsättningar för kontinuerligt lärande och kompetensutveckling för medarbetare och externa användare. (samt hög säkerhet i personuppgiftshantering). Målsättningen är att skapa en bra medarbetarupplevelse inom lärande och kompetensutveckling då det är en central och viktig del i Svenska kraftnäts utveckling.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48931000 Programvara för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113026:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning