240914-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagring som tjänst
Referensnummer: DNRGS200080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212782 Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Delar av Region Hallands befintliga lagringslösning behöver ersättas. Istället för att köpa in och drifta ny hårdvara önskar Region Halland istället utan driftstörning eller funktionell försämring köpa nyttjat lagringsutrymme som en tjänst där utrustningen placeras i Region Hallands lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48782000 Programvara för lagerhantering, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen