240930-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Flygplan och rymdfarkoster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engine, Engine container, Covers and Ferry flight
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige (SE)
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avsåg anskaffning av en reservmotor samt tillhörande motorbehållare för transport samt väderskydd och tillhörande optioner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34700000 Flygplan och rymdfarkoster, 34730000 Delar till flygplan, rymdskepp och helikoptrar, 34731300 Turbopropmotorer, 34740000 Utrustning för flygplan eller rymdfarkoster, träningsapparater, simulatorer samt tillhörande delar, 34731000 Flygplansdelar, 34731100 Flygmotorer, 34731500 Delar till flygmotorer
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 3 450 264,00 EUR
exkl. moms