Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagerhållning och distribution
Referensnummer: 2 STO-2018/1280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79991000 Lagerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) har för avsikt att upphandla lager och distribution av läromedel, publikationer med mera. Upphandlingen avser lagerhållning och distribution av tryckt material såsom läromedel, tryckt punktskrift, taktila läromedel, informationsmaterial och annat material till skolor och andra kunder. Antalet läromedel, informationsmaterial och rapporter m.m. i lager uppskattas till ca 500 artiklar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60161000 Pakettransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen