241007-2020 - KonkurrensutsättningSverige-BORÅS: Försäkringsmäkleri
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsmäklare
Referensnummer: 20/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66518100 Försäkringsmäkleri
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
För att få ett samlat grepp om RISE försäkringar efterfrågas en försäkringsmäklare med:
— Det övergripande ansvaret för RISE försäkringar.- Löpande försäkringsrådgivning till RISE verksamheter under avtalsperioden.- Bistå RISE med kravställning samt utvärdering vid upphandling av försäkringar enligt Lagen om Offentlig upphandling.
Försäkringsmäklare omfattar tjänsten att säkerställa att hela RISE försäkringsskydd är konkurrenskraftigt sett till såväl omfattning som försäkringspremie.
Tjänsten omfattar löpande risk- och försäkringsrådgivning, skadehantering samt kravställning och utvärdering vid upphandling av företagsförsäkringar. Försäkringar som omfattas är samtliga företagsförsäkringar dvs ansvars-, egendoms-, transport-, olycksfall-, reseförsäkring- och motorfordonsförsäkring.
Tjänsten omfattas inte av privat sjukvårdsförsäkring, pensionsförsäkringar, eller andra sk kollektivförsäkringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla med anledning av detta ramavtal.