241039-2021 - PlaneringSverige-Malmö: Betongvaror
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Betongvaror
Referensnummer: 21/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44114200 Betongvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad har som ambition att genomföra en upphandling avseende inköp och leverans av betongvaror. I samband med denna upphandling vill vi bjuda in möjliga leverantörer att svara på frågor.
Syftet med denna RFI är att öka vår kännedom om marknaden för att i slutänden kunna utforma ett tydligt, transparant och proportionerligt upphandlingsdokument som möter vår kravprofil.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Malmö stad kommer inom en snar framtid att påbörja arbetet med en ny upphandling av betongvaror. Innan upphandlingsarbetet påbörjas avser vi göra en analys och genomlysning av vad marknaden har att erbjuda idag och i nära framtid.
Eventuellt uppdrag kommer innefatta löpande leveranser av nedanstående produkter:
Betongmarkplattor
Betongmarksten
Kantstöd
Betongrör och rördelar
Betongbrunnar och tillbehör
Betongpolare
Trädgropfundament av betong