Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träningskläder till Försvarsmakten
Referensnummer: FM2020-24131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18412000 Sportkläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har krav på sin personal att de ska träna/motionera tre timmar per vecka. För att kunna genomföra träning försörjer Försvarsmakten sin tillsvidareanställda personal samt rekryter med träningskläder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18412000 Sportkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen