Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Selma 2, etapp B - Generalkonsultuppdrag, Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FBU 2017-00016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
På området väster om Litteraturgatan, mellan Backadalsgatan och Wadköpingsgatan planerar Egnahemsbolaget och Framtiden Byggutveckling AB att bygga c:a 650 nya bostäder, fördelat på 11 kvarter. Projekt Selma 2 är indelat i 11 kvarter vilka i sin tur är uppdelade i 3 etapper och Etapp B omfattar kvarter 2, 3 och 4.
Denna upphandling omfattar, att som generalkonsult, ta fram ramhandlingar för upphandling av en totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen