241174-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk fisk
Referensnummer: UHN.2021.60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för färsk fisk för Värnamo kommun.
Avtalsstart är planerad till 1 oktober 2021.
Värnamo kommun serverar ca 7 000 portioner per dag inom skola och förskola, samt ca 600 portioner per dag inom servicehusen.
Värnamo kommun har en varudistributionscentral, dit allt ska levereras. Distributionscentralen tillser att leverera ut till våra enheter 1-2 ggr/vecka till ca 45 enheter i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färsk fisk levereras till 22 tillagningskök i kommunen.
Takvolymen för denna upphandling är 2,4 MSEK.
Total årsvolym 2020 för inköp av färsk fisk uppgår till ca 520 000 SEK exkl. moms. Av bilaga beställningar 2020 framgår beställningar som gjorts av Värnamo kommun under 2020.
Värnamo kommun garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.