Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Två (2) st. fabriksnya tvåfackade sopbilar med en lastvikt av minst 9,5 ton.
Referensnummer: Tn 2150/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Frambyggd tvåfackad baklastande sophämtningsbil, chassi 6x2, för en laglig last på minst 9,5 ton.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM"), behov av två (2) st. fabriksnya tvåfackade sopbilar med en laglig lastvikt av minst 9,5 ton Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen