241178-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Fetter och smörjmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smörjmedel, kemikalier till fordon
Referensnummer: UH-2021-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24951000 Fetter och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser smörjmedel, kemikalier till fordon som motoroljor, smörjfett, avfettning m.m. till Skellefteå kommun, Västerbottensteatern och Skellefteå Buss.
Leverantören ska ha ett bemannat hämtställe inom Skellefteå centralort pga. behov av akuta hämtningar.
Leverantören ska erbjuda ett brett sortiment inom varuområdet för att tillgodose verksamheternas behov på produktbredd exempelvis smörjmedel, kemikalier till fordon, avfettning, vaxer, polermedel, interiörrengöring och lackskydd.
Leverantören ska vara kunnig inom varuområdet samt erbjuda bra service och tillgänglig support.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal där en leverantör kommer att antas.
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 8 400 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Vi garanterar inga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24951000 Fetter och smörjmedel, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska ha ett bemannat hämtställe med bra service inom Skellefteå centralort pga. behov av akuta hämtningar.
Leverantören ska erbjuda ett brett sortiment inom varuområdet för att tillgodose verksamheternas behov på produktbredd exempelvis smörjmedel, kemikalier till fordon, avfettning, vaxer, polermedel, interiörrengöring och lackskydd