241182-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal
Referensnummer: 2021-024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Karlskoga kommun och Degerfors kommun välkomnar till anbudsgivning gällande så kallat skafferiavtal. Syftet med upphandlingen är att tillgodose enheters akuta behov av mindre inköp av livsmedel. En del inköp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare m.fl från olika verksamheter. Avtalet är ett komplement till kommunens befintliga livsmedelsavtal.
Kommunerna har för avsikt att teckna skafferiavtal med flera leverantörer för att täcka behovet av närhet till de kommunala verksamheterna dvs. inom ett skäligt gångavstånd.
Den varukorg som uppges i denna upphandling används endast för utvärdering. Avtalet avser att gälla anbudsgivarens totala sortiment av livsmedel som finns i anbudsgivarens butik.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Karlskoga kommun och Degerfors kommun välkomnar till anbudsgivning gällande så kallat skafferiavtal. Syftet med upphandlingen är att tillgodose enheters akuta behov av mindre inköp av livsmedel. En del inköp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs tillsammans med brukare m.fl från olika verksamheter. Avtalet är ett komplement till kommunens befintliga Livsmedelsavtal.